20%
100%
70%
70%
20%
20%


Lidya Madencilik, Çalık grubunun Alacer Gold ile 2009 yılında Türk madenciliğinin ilk büyük uluslararası iş birliğini gerçekleştirmesinden sonra 2010 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Yapılan anlaşmaya göre Çöpler Altın Madeni’nin %20’sine ve geniş bir arama portföyünün de %50’sine ortak olmuştur.

Çöpler, 2011 yılında oksitli cevherde faaliyetlerine başlarken, ortaklar Türkiye’de başka projeler geliştirmek amacıyla 50/50 ortak iştirak şirketleri kurdu. Kurulan iştiraklerden olan Polimetal Madencilik, Lidya tarafından yönetilerek, Türkiye’de yer alan altın ve bakır sahalarını geliştirmek amacı ile 2012 yılında çalışmalarına başladı.

Lidya bünyesindeki Polimetal ekibi, arama faaliyetlerinin ikinci yılında, Mayıs 2013’te Balıkesir’de yer alan Gediktepe projesini keşfetti. Proje, fizibilite aşamasına dek 50/50 olacak şekilde geliştirildi ve çok yakın zamanda ortaklar karşılıklı anlaşarak projeyi %100 Lidya bünyesinde birleştirmek üzere bir anlaşma imzaladı.

2014 yılında, Aegean Metals ‘i satın alan Mariana Resources, Lidya ile Hod Maden projesini kapsayan bir earn-in anlaşması imzalamak maksadıyla temasa geçti. Lidya çalışmaları neticesinde yapılan sondaj programları ile elde edilen   çarpıcı sondaj sonuçları ile madencilik camiasının dikkatini çeken arama programına karşılık sahanın %70’ini kazandı. 

Lidya arama ve proje geliştirme faaliyetleriyle ilgilenirken Alacer, Çöpler’in oksit faaliyetlerini başarılı bir biçimde yürüttü ve madeni Avrupa’nın en büyük altın madenlerinden birine dönüştürmek üzere sülfür tesisini inşa etti.

Madencilik sektöründe on yılı tamamlayan, Çöpler’in başarı öyküsünün bir parçası olmuş, 2 önemli maden keşfine öncülük etmiş ve yeni projeleri geliştirip, 2 saygın Kuzey Amerikalı madencilik şirketiyle ortaklık kurarak, uluslararası madencilik camiasıyla ve finans kurumlarıyla güçlü ilişkiler edinmiş olan Lidya, Avrasya’nın en değerli ve saygın madencilik şirketi olma vizyonunu gerçekleştirmek amacıyla Orta Asya, Balkanlar ve Afrika'daki altın ve bakır sahaları üzerine bir portföy inşa etmektedir.