ÇÖPLER ALTIN MADENİ

Çöpler, Türkiye’nin doğusunda, Erzincan ilinde bulunan dünya çapında bir epitermal altın-gümüş-bakır madeni yatağıdır. 1999 yılında keşfedilen Çöpler Maden’inde ilk altın 2010 yılında döküldü ve bugüne kadar son on yılda yaklaşık 2 Moz altın üretildi.

Çöpler Maden Şirketi Anagold; Alacer Gold ile Lidya arasında 80/20 olarak kurulmuş bir iştirak şirketidir. Çöpler, sırasıyla yığın liçi işlemi ile oksit cevherinden ve basınçlı oksidasyon devresi (POX) yöntemi ile sülfürlü cevherinden altın elde eden bir açık ocak maden işletmesidir. POX tesisi Türkiye’deki altın üretimi açısından bir ilk olması ile birlikte dünyadaki sayılı POX tesislerinden de birisidir.

Çöpler, önümüzdeki birkaç on yılda üretilmesi planlanan 5 Moz’dan fazla altın kaynağının üzerinde bulunmaktadır. Ortaklar bugüne kadar 1 milyar dolardan fazla yatırım yapmış, Türk madenciliğinde ve Türkiye’nin doğusunda yapılan en büyük yatırımlardan birini gerçekleştirmiştir.

Anagold bölgedeki en büyük işveren olup meslek eğitimleri; girişimcilik projelerini finanse etmek için toplumsal gelişim fonları, burslar; kadınlar, çocuklar ve yaşlılar için sosyal programlar, sağlık, spor ve eğitim için altyapı yatırımları ile bölgenin sosyoekonomik gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Şirket, çalışanlarının sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra çevrenin ve toplumun refahı konusunda hassas biçimde faaliyetlerini sürdürmektedir.