Yönetim

Ahmet ÇALIK, Yönetim Kurulu Başkanı

Ahmet_CalikAhmet Çalık, 1958 yılında Malatya’da doğdu. Ticari hayatına 1981 yılında tekstil faaliyetleriyle başladı. Malatya’da denim fabrikası kurarak Doğu Anadolu’nun ilk büyük sanayi yatırımını gerçekleştiren Çalık, aynı dönemde uluslararası faaliyet ve yatırım hedefleri doğrultusunda Orta Asya’da ilk yurt dışı yatırımlarına başladı. 1992 yılından itibaren Türkiye’de edinmiş olduğu ticari deneyimlerini yurt dışına taşıyarak, Çalık Grubu’nun faaliyet gösterdiği coğrafyalarda enerji, inşaat, madencilik, tekstil, finans ve telekom alanlarında önemli yatırımlara imza atan Ahmet Çalık, 1997 yılında tüm Grup şirketlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla Çalık Holding’i kurdu. Arnavutluk ve Kosova’daki en büyük Türk yatırımcılarından biri konumunda olan Çalık, 1997 yılında Türkmenistan Devlet Nişanı ve Türkmenistan Mahdum Guli Ödülü’ne, 1999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Türkmenistan Gayrat Madalyası’na, 2001 yılında Türkmenistan Altın Asır Nişanı’na, Haziran 2002’de T.C. Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Madalyası’na, 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne ve 2010 yılında “Turkey in Europe – Franco Nobili” Ödülü’ne layık görüldü. 2012 yılında Kazakistan Cumhuriyeti tarafından Bursa Fahri Konsolosluğu payesine, 2014 yılında Ulusal Etnik Örgütler Koalisyonu (National Ethnic Coalition of Organizations – NECO) tarafından verilen ‘Ellis Adası Şeref Madalyası Ödülü’ne layık görülen Ahmet Çalık aynı yıl Japonya Matsumoto Diş Üniversitesi ve Arnavutluk Tiran Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanlarına layık görüldü. 2016 yılında Japonya Kindai Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi ile onurlandırılan Ahmet Çalık halen Çalık Holding ve şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

 

 

AHMET TAÇYILDIZ, Yönetim Kurulu Üyesi

İşletme Bölümü mezunu olan Taçyıldız, halen MBA programına devam etmektedir. Çalık Holding’e bağlı inşaat, enerji ve ticaret sektörlerindeki firmalarda aktif olarak üst düzey yöneticilik yapmakta olan Taçyıldız’ın, İstanbul Ticaret Odası, Türk-Amerikan Ticaret Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Malatya Eğitim Vakfı’na üyelikleri bulunmaktadır. Tacyıldız ayrıca Lidya Madencilik Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

 

 

MUSTAFA AKSOY, Genel Müdür

150518akc446Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesinde Kamu Yönetimi dalında tamamlayan Mustafa Aksoy, Egebank ve Garanti Bankasında müfettiş olarak çalışmış ve Belçika Antwerp Üniversitesinde MBA’ni tamamlamıştır. Aksoy, 2004 yılında Çalık Grubuna katılmış ve o günden itibaren Pazarlama, Kurumsal Finansman, Satınalma&Birleşme ve İş Geliştirme gibi çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2010 yılı Temmuz ayından itibaren Lidya Madencilik Genel Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.