Hakkımızda

2006 yılında kurulan Lidya Madencilik, Alacer Gold ile 2009 yılında Türk madencilik sektörünün ilk büyük uluslararası işbirliğini gerçekleştirerek faaliyetlerine başlamıştır. Lidya, Türkiye`nin 2. büyük altın madeni olan Çöpler Altın Madeni’nin %20’sine ve Alacer Gold ile birlikte önemli bir arama portföyünün de %50’sine sahiptir. Çöpler Altın Madeni`nde ilk altın üretimi Aralık 2010`da gerçekleşmiş ve proje başından bugüne kadar toplam yaklaşık 1,2 milyon ons altın üretilmiştir. Oksitli cevherden üretimin devam ettiği madende sülfürlü cevher genişleme çalışmaları kapsamında yatırım ve inşaat süreci devam etmekte, ilk altının 2018 ikinci yarısında dökülmesi hedeflenmektedir.

Lidya operatörlüğünde bulunan Polimetal Madencilik, arama ve geliştirme ekibiyle son 3 yılda iki önemli maden keşfine imza atmıştır. İlk büyük keşfimiz olan Balıkesir Bigadiç bölgesindeki Gediktepe polimetalik maden projesinde üretimin 2017 yılı sonunda başlaması hedeflenmektedir.

Alacer Gold ile yürütülen başarılı işbirlikteliği diğer yabancı şirketlerin ilgisini çekmiş, 2014 yılında Mariana Resources ile anlaşma imzalanarak Artvin`de yer alan Hot Maden Projesi`nin %70`ine sahip olunmuştur. Hali hazırda arama faaliyetleri devam eden projemizde ön fizibilite çalışması yapılmaktadır.

Bu iki önemli proje dışında Bursa, Balıkesir ve Gümüşhane`de arama çalışmalarımız aktif olarak devam etmektedir. Yatırımcı pozisyonundan işletmeciliğe doğru ciddi adımlar atmış olan Lidya, güçlü arama ve geliştirme ekibi, İstanbul, Ankara ofisleri ve Türkiye çapındaki proje ve operasyonlarıyla Türkiye’nin önde gelen madencilik şirketlerinden biri konumundadır. Şirketimiz, Türkiye ve bölgedeki madencilik fırsatlarını yakından takip etmektedir.