Hakkımızda

2006 yılında kurulan Lidya Madencilik, Alacer Gold ile 2009 yılında Türk madencilik sektörünün ilk büyük uluslararası işbirliğini gerçekleştirerek faaliyetlerine başlamıştır. Lidya, Türkiye ve Avrupa’nın En büyük altın madeni olan Çöpler Altın Madeni’nin %20’sine ve Alacer Gold ile birlikte önemli bir arama portföyünün de %50’sine sahiptir. Çöpler Altın Madeni`nde ilk altın üretimi Aralık 2010`da gerçekleşmiş ve proje başından bugüne kadar toplam 1,5 milyon onstan fazla altın üretilmiştir. 2018 yılında sülfit genişleme yatırımının tamamlanması ile madenin ömrü 2040 yılına kadar uzamıştır.

Alacer Gold ile yürütülen başarılı iş birlikteliği diğer yabancı şirketlerin ilgisini çekmiş, 2014 yılında yapılan anlaşma ile Artvin`de yer alan Hod Maden Projesi`nin %70`ine sahip olunmuştur. Hali hazırda arama faaliyetleri devam eden projemizde ortağımız Sandstorm Gold ile fizibilite çalışması yapılmaktadır.

Lidya operatörlüğünde bulunan Polimetal Madencilik ve Artmin Madencilik şirketlerimiz, arama ve geliştirme ekibiyle ülkemizde iki önemli maden keşfine imza atmıştır. İlk büyük keşfimiz olan Balıkesir Bigadiç bölgesindeki Gediktepe projesi, diğeri ise Artvin’de yer alan Hod Maden projesidir. Her iki projemizde de fizibilite çalışmalarına devam edilmektedir.

Bu iki önemli proje dışında arama çalışmalarımız aktif olarak devam ederken, yurtiçi ve yurt dışı saha kazanım faaliyetlerimize de devam etmekteyiz. Yatırımcı pozisyonundan işletmeciliğe doğru ciddi adımlar atmış olan Lidya, güçlü arama ve proje geliştirme ekibi, İstanbul, Ankara ofisleri ve Türkiye çapındaki proje ve operasyonlarıyla Türkiye’nin önde gelen madencilik şirketlerinden biri konumundadır. Şirketimiz, Türkiye ve bölgedeki madencilik fırsatlarını yakından takip etmektedir.